Chińskie wrzeciono chłodzone powietrzem

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Chińskie wrzeciono chłodzone powietrzem

Postautor: spec » 13 sty 2017, 7:40

Czy ktoś ma doświadczenie z chińskimi wrzecionami trójfazowymi ale chłodzonymi powietrzem? Są dostępne w różnych wersjach 0,8kW, 1,5kW, 2,2kW.
Chłodzenie wodą trochę komplikuje budowę. Znalazłem kilka tematów na zagranicznych forach i raczej opinie są pozytywne. Jedyny minus to obroty, które trzeba ustawić minimum na 8000 rpm aby zachować przepływ powietrza.
Dodatkowo mam pytanie w sprawie średnic tych wrzecion. Jaka jest różnica pomiędzy 65mm a 80mm? Z tego co wiem to łożyska i tak są tego samego rozmiaru.

maglo18
Kontaktowanie:

Re: Chińskie wrzeciono chłodzone powietrzem

Postautor: maglo18 » 13 sty 2017, 8:08

Też zastanawiam się nad zakupem wrzeciona. Jedne co Ci mogę podpowiedzieć to serwisant wrzecion stanowczo odradza te chłodzone powietrzem. Powiedział że taka ilość brudu która jest zasysana powoduje szybkie zabrudzenie i częsty serwis tych wrzecion. Dodatkowo takie wrzeciono jest o wiele głośniejsze. Jeśli mam być chłodzone powietrzem to chyba Kress jest lepszym rozwiązaniem bo nie trzeba falownika.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 13 sty 2017, 8:54

No to szkoda... Co do dźwięku to widziałem wartości 53dB przy maksymalnych obrotach. To raczej mało. Czytałem opisy, nie pamiętam gdzie, jak ktoś opisywał, że pracował wrzecionem 0,8kW bez chłodzenia wodą i całość była ledwo letnia. Ciekawe czy 1,5kW mocno się grzeje? Może wystarczyłoby chłodzenie zaadaptowane z komputerów?

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 13 sty 2017, 9:08

Czytałem że przy wrzecionie 2.2kw kolega miał około 5l płynu żadnej chłodnicy i działało bez problemu. Myślę że nie będziesz używał wrzeciona do prodykcji wielkoseryjnej.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 13 sty 2017, 9:22

Chlodzone powietrzem sobie odpusc ze wzgledu na halas i slabe chlodzenie. Mam mokrego chinczyka, kupilem wiaderko plastikowe z pokrywka i pompke akwariowa do srodka, do tego 5l plynu borygo i nie ma zadnego problemu, prosto i skutecznie. Na poczatku uzywalem zwyklej wody ale po tygodniu pojawialy sie glony, mozna dac destylowana ale borygo jest oprymalne bo jest do tego stworzone. Uzywam tak trzy lata i nie wymienialem plynu, jest czysty jak lza i nie powoduje korozji bo to alkohol ;)
Wiaderko stoi pol metra ponizej frezarki na polce, pompka podnosi do metra wiec wszystko biega ok ;)

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 13 sty 2017, 9:25

Macie racje nie będę kombinował. A jak Sławku wygląda sprawa temperatury po kilku godzinach pracy? Mocno się te wrzeciona rozgrzewają?
I jeszcze pytanie co do średnicy 65mm czy 80mm?

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 13 sty 2017, 11:24

Po 4h frezowania w mosiadzu prz 20tys obr/min wrzeciono ma okolo 50-55st. Mozna dac wiekszy pojemnik i wiecej plynu i bedzie chlodniej. Ja mam 1.5kW i 80mm ;)

Awatar użytkownika
syntetyczny
Kontaktowanie:

Postautor: syntetyczny » 13 sty 2017, 19:09

Jakby ktoś był zainteresowany, to zrobiłem małą rozbiórkę takiego wrzeciona 2.2kW https://photos.google.com/share/AF1QipP ... hhRExoUm5R
Eppur si muove || www.byq3d.eu

kuzyn z Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: kuzyn z Poznania » 13 sty 2017, 22:24

Bardzo bogate życie wewnętrzne :LOL:

Wróć do „Mechanika”