Prusa i3 – budowa drukarki

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Prusa i3 – budowa drukarki

Postautor: Krzysztof » 19 kwie 2016, 20:52

W związku z chęcią przetestowania nowych rozwiązań jakie trafiły na moje biurko, postanowiłem zbudować platformę testową. W dniu, w którym przymierzałem się do wstępnego poszukiwania części do budowy ramy głównej, na forum Reprapowo w dziele Giełda pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży ramy do Prusy i3 (w atrakcyjnej cenie). Mimo, iż konstrukcja Prusy i3 do mnie nie przemawia, to jako platforma testowa może być ;)

Co planuję w drukarce:
– napęd XY na serwach (silniki DC z enkoderami optycznymi) – gubienie kroków odejdzie w niepamięć, silniki będą dużo cichsze od krokowych, można będzie wykręcić większe przyspieszenia
– zamiast łożysk liniowych LM8UU założone zostaną mosiężne tulejki ślizgowe z Ultimakera
– podwójny ekstruder z jednym silnikiem, uchylnymi głowicami przełączanymi serwomechanizmem – czyli komfortowy druk dwiema głowicami bez wykapywania grawitacyjnego
– elektronika sterująca 32bit
– panel LCD, dotykowy, 3.2″
– funkcja wznowienia wydruku po awarii zasilania (ponoć jest w panelu)

Zacząłem od projektowania części drukowanych, które będą pasowały do mojej konstrukcji. Jak zawsze, prace rozpoczynam od kreślenia osi X.
Po wielu, wielu wersjach, poprawkach, wydrukach wreszcie uzyskałem lekkie przesuwanie się elementów na tulejkach ślizgowych. Niestety, to co przy frezowaniu jest proste tak przy druku 3D FDM jest trudne do realizacji – mowa tu o dokładności. Przy tulejkach ślizgowych bardzo ważna jest dokładność wykonania osi. Przy odchyłkach rzędu 0,2mm niestety nie uzyska się dobrej jakości ruchu posuwistego.
Przy dokładnej analizie oryginalnych plików Prusy i3 z Githuba znalazłem różnice między lewym a prawym X-Endem (zamocowanie prowadnic liniowych X) wynoszącą prawie 0,2mm. Prawda jest taka, że przy łożyskach liniowych LM8UU zaczepionych na „trytkach” takie odchyłki nie robią większej różnicy (ale niech mi teraz ktoś powie że ORYGINALNA Prusa i3 jest dokładniejsza od innych powstałych na tej bazie, to zlinczuję ;) ).
Zbieram dalej części.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mcexperts
Kontaktowanie:

Re: Fabrykator 3D – budowa drukarki

Postautor: mcexperts » 19 kwie 2016, 20:53

Za przeproszeniem „nie ma letko”
Dawaj proszę linki do zestawów: silnik i enkoder, tak żeby równolegle tez można było coś budować.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 19 kwie 2016, 20:55

Z silnikami jest problem, bo jest to Mabuchi RS385 (z enkoderem 488 linii z tego co pamiętam) – kiedyś były na Aliexpress (jeszcze rok temu je widziałem) ale teraz posucha jakaś :(
Poszukam jeszcze i jak namierzę, to dam znać.
Ale to tylko testówka. Docelowo będę chciał już opracowć na enkoderach liniowych + motorki przynajmniej w obudowie 555.
—–
Znalazłem jakiś inny na Ali, ale nie jest napisane w jakiej to obudowie (ale ma fajną rozdzielczość):
http://www.aliexpress.com/item/Encoder- ... 272f866572
Są też fajne enkodery do montażu:
http://www.aliexpress.com/item/PD3006-p ... 4.4.Bol2Za

skmskm
Kontaktowanie:

Postautor: skmskm » 21 kwie 2016, 18:26

zawsze możesz użyć(Silnik bezszczotkowy z przekładnią 25Dx43L 45:1 ze sterownikiem PWM + enkoder):
http://botland.com.pl/silniki-bezszczot ... koder.html
Kiedyś mi ktoś to proponował do jakiegoś robota.
Moja strona na facebooku:
https://www.facebook.com/skmskmrobots

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 21 kwie 2016, 18:42

Ciekawa pozycja, choć trochę mało impulsów na tym enkoderze :OK:

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 21 kwie 2016, 19:26

Ale 270 impulsów na silniku da całkiem dobrą rozdzielczość na wyjściu przy przekładni 45:1 :) ale do ekstrudera może i dobry tylko do X/Y jakiś by się nadał też.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 21 kwie 2016, 19:49

To tylko 0.24Nm na wyjściu - do ekstrudera nie nada.

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 21 kwie 2016, 19:54

Bardzo możliwe, że nie nada ale silnik DC czy tam BLDC ma "inne Nm" :OK: warto sprawdzić. Krokowiec 0,3 bez przekładni da radę jak większa dysza i rzadki plastik więc silnik dc może sobie poradzi.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 21 kwie 2016, 19:56

W innym temacie wspominałem o ekstruderze nad którym prauję - ok. 200g całkowitej wagi z głowicą i 1.2Nm na wyjściu z przekładni z silnikiem DC ;)

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 21 kwie 2016, 19:58

Tak tak pamiętam. I cenowo lepiej chyba też wypada :)

Wróć do „Drukarki 3D”