Czym przeciąć profile aluminiowe

Przydatne narzędzia, porady dotyczące zakupu
Awatar użytkownika
Marcin1415
Kontaktowanie:

Czym przeciąć profile aluminiowe

Postautor: Marcin1415 » 24 kwie 2016, 0:18

rozmowa wydzielona z innego tematu
--------------------------------------------

Krzysztof chyba muszę zrobić tak jak piszesz. Poskracam wszystkie profile o 2mm czyli milimetr na stronę to będzie łatwiej skorygować resztę wymiarów, rozstaw plastików itp. Chyba sam sobie potnę te profile. Siedzę i szukam w miarę taniego rozwiązania. Napisz czy taki zestaw się sprawdzi?

http://allegro.pl/wolfcraft-statyw-stojak-szlifierki-katowej-125mm-i5629033736.html http://allegro.pl/tarcza-do-ciecia-aluminium-125x1x22-pentar-premium-i6013883055.html

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer Budowa

Postautor: marcino » 24 kwie 2016, 5:57

jeśli cięcie ma być czyste (ładne) to polecam tarcze innego typu >>zobacz<< cienkie elementy powierzchniowo utwardzane anodowane to można ciąć tarczą na szlifierkę kątową ale profile... to z racji kosztów zakupu takiej tarczy proponuje znaleźć firmę która to poprawi ...przyciecie profilu przy zakupie ok.3-5 złote lub zapraszam to zrobię za uścisk dłoni.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 24 kwie 2016, 6:13

Marcin1415, ten i podobne statywy w podobnych cenach odpuść - badziew i tyle - ciężko zamocować stabilnie szlifierkę, a przy cięciu profili alu ja bym się bał. Zdecydowanie bym wolał "na piechotkę" ręcznie pociąć trasując wymiar na profilu. Jeśli chcesz dobrze przeciąć (jakościowo) aluminium TO TYLKO tarcza stalowa z zębami (marcino dobrze radzi). Może się wydawać, że takie zęby poszarpią aluminium, ale to tylko się wydaje. Na przecinarce Metabo (którą miałem swego czasu) miałem taką wielką tarczę stalową z grubymi zebichami, a profile po cięciu miały piękną powierzchnię i ani jednej zadry.
Jeśli jednak chcesz statyw, to podjedź go jakiegoś sklepu narzędziowego gdzie takie rzeczy są. Weź swoją szlifierkę i spróbuj zamontować. Być może na jakimś egzemplarzu będzie się stabilnie trzymała. Lepiej dopłacić niekiedy kilkanaście czy kilkadziesiąt PLN ale mieć coś czego się będzie używało. Kupowanie ze zdjęcia w tym momencie jest złym wyborem - ja się zawiodłem w przypadku tego typu sprzętów.

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 25 kwie 2016, 6:50

Gdybym miał ciąć duże ilości profili aluminiowych to była by to taka piała z dużymi zębami, maszyna dużej mocy, stabilnie zamocowana. Idea tego cięcia polega na dużej prędkości tarczy, małym posuwie cięcia (aby tarcza nie zwalniała zbyt dużo) - w sumie to spora wydajność cięcia. Takie piły zębate tną również płyty MDF praktycznie prawie idealnie nie szarpiąc brzegów, nie niszcząc struktury. Na pierwszy rzut oka to się wydaje trochę nierealne - duże zęby i gładka powierzchnia cięcia, ale tak jest. Najbardziej wrażliwym, newralgicznym punktem jest zaczęcie cięcia - uderzenie pierwszego zęba w materiał - jeśli tarcza nie zwolni zbyt dużo to ok. Traci się oczywiści tyle materiału, jaka jest grubość tarczy.

Alternatywą do statywu i szlifierki jest już od 199 zł: http://allegro.pl/przecinarka-ukosnica- ... 95979.html
Jak kupisz i sprawdzisz, to będziemy wiedzieć ile to warte? Ja bym raczej nie sprawdzał.

Kolejnym sposobem cięcia są małe zęby, wolny posuw i ruchy powtarzalne - np. ręczna ukośnica z trzymaniem brzeszczotu. Jako, że nie każdy lubi zamiast np. siłowni ciąć tego typu piłą to są do tego małe silniczki dające ruch posuwisto zwrotny. Na parę sztuk profili to raczej automatyzacja w tym zakresie nie ma sensu, ale na przyszłość taki sprzęt może się przydać. Wydajność cięcia jest tu oczywiście bardzo mała, a istotą jest to, żeby ruchy piły były zawsze takie same. Oczywiście zamocowanie profilu aluminiowego powinno być takie, aby spełniać warunki geometryczne cięcia.

Czekam na relację jak sobie z tym problemem poradzisz?

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 25 kwie 2016, 12:43

Odpowiednia wiedza/doświadczenie/narzędzie to podstawa i nie ma co do tego wątpliwości
pokazana w wcześniejszej wypowiedzi tarcza ma trzy rodzaje ukształtowanych zębów (ma 5 lat) teraz widzę że już dwaObrazek
i kilka informacji co do zastosowań wyjaśnia opis >>TU<<
problem to korekta źle uciętego profilu w pierwszym podejściu, ciecie poprawne w pierwszym podejściu z użyciem
odpowiedniego zestawu to zero problemu. widać ze nie miałeś okazji obrabiać ALU wiec spróbuj szlifierka zobaczysz
o czym mowa... powierzchniowy wzrost temperatury, zapychanie tarczy powoduje rozciąganie materiału a o klinowaniu
to już nie wspomnę i ryzyko urazu. Jeszcze sa tarcze 1mm które możesz nie wierzyć ale dają się podczas pracy wyginać przy
12000 obrotów do wycinania np.w aucie uszkodzonego elementu cel to szybkie ciecie bez możliwości rzucenia materiału itd.
Lub można zastosować taśmowe piły, ale wszystko sprowadza się do użycia odpowiedniego zestawu/chłodzenia itd.

Zaśmiecamy wątek koledze :roll:
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 25 kwie 2016, 14:48

Ja mam ukośnice Einhell i założoną tarcze 100 zębów do aluminium coś takiego http://allegro.pl/pila-tarcza-do-alumin ... 34393.html i tnie bez problemu profile.
Ważne by profil unieruchomić tak by piła nie była go w stanie przesunąć

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Czym przeciąć profile aluminiowe

Postautor: Krzysztof » 25 kwie 2016, 16:25

A możesz wkleić link do tej ukośnicy?

Wróć do „Narzędziownia”