Silnik ekstrudera nie kręci

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
LITE
Kontaktowanie:

Postautor: LITE » 02 sie 2017, 16:22

Witajcie!

Mam problem z klonem Prusa i3 Mk.2. Mianowicie wczoraj podczas wydruku, silnik ekstrudera zaczął naprzemiennie, bardzo szybko zmieniać kierunek działania, a później przestał działać. Wyglądało to trochę jak drgawki ;)
Padł silnik, stepstick czy jeszcze coś innego?

I druga rzecz - mam zamontowany zasilacz modułowy 200W. Jeśli zamontuję zasilacz 300W, to czy czas nagrzewania się stołu i hotendu ulegnie skróceniu?

Pozdrawiam
LITE

konopinski.michal
Kontaktowanie:

Postautor: konopinski.michal » 02 sie 2017, 19:44

Cześć

Musisz trochę potestować, żeby ustalić co nawaliło, wykonaj kilka testów:
Jak wszystko ostygło, to nadal nie działa?
Zamień silnik ekstrudera z jakąś osią, spróbuj wtedy z menu poruszać tą osia, jak działa to silnik ok, trzeba szukać dalej.
Przełóż stepsticka z kanału ekstrudera na tą oś , znowu poruszaj tą osią z menu, jak działa, to stepstick sprawny i pozostaje przepiąć się z ekstruderem na wolny kanał, jeśli taki masz lub poszukać uszkodzenia na samej płycie kontrolera.
Wszystkie przepinania wykonuj przy odłączonym napięciu i odłączonym usb.
Co do zmiany zasilacza, jeśli poprzedni dawał radę ( utrzymywał zadane napięcie )to znaczy, że miał wystarczającą moc i zmiana zasilacza spowoduje tylko, że nowy będzie pracował z większym zapasem mocy. Nie wpłynie to na czas grzania.

Pozdrawiam
Michał

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Re: Silnik ekstrudera nie kręci

Postautor: marcino » 02 sie 2017, 19:56

hola hola !!!
pamiętaj że wszystkie operacje przepinania silników stepstików robisz na wyłączonym zasilaniu, wpinanie silnika w port/kanał łączący z stepstikiem uwali sterownik krokowy jeśli podane jest zasilanie a przykładowo możne zostać uszkodzony procek jeśli wine ponosi stepstik

edit: za mało informacji co do stołu ..... pobiera przy zasilaniu 12v i rezystancji 1.2 ohma ok 10A
masz teraz ok 16A i wszystko zależny co tam jeszcze jest w setupie małej drukarki, dobrze by było mieć na głowice, stół i resztę 25A mając na względzie że zasilacze maja sprawność mniejsza ok. 90% takie informacje zamieszczone sa w specyfikacji, praca na granicy wydajności nie jest zbyt dobra.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 02 sie 2017, 20:32

Ale mocniejszy zasilacz (o większym amperażu) nie przyspieszy grzania stołu ani głowicy.
Tu tylko pomoże podniesienie napięcia zalilacza z 12 na np 14V - o ile zasilacz ma taką możliwość (potencjometr do regulacji napięcia na zasilaczu).
-- MIŚ --

LITE
Kontaktowanie:

Postautor: LITE » 03 sie 2017, 6:23

marcino pisze:hola hola !!!
pamiętaj że wszystkie operacje przepinania silników stepstików robisz na wyłączonym zasilaniu, wpinanie silnika w port/kanał łączący z stepstikiem uwali sterownik krokowy jeśli podane jest zasilanie a przykładowo możne zostać uszkodzony procek jeśli wine ponosi stepstik

edit: za mało informacji co do stołu ..... pobiera przy zasilaniu 12v i rezystancji 1.2 ohma ok 10A
masz teraz ok 16A i wszystko zależny co tam jeszcze jest w setupie małej drukarki, dobrze by było mieć na głowice, stół i resztę 25A mając na względzie że zasilacze maja sprawność mniejsza ok. 90% takie informacje zamieszczone sa w specyfikacji, praca na granicy wydajności nie jest zbyt dobra.

Stół mam MK2B Dual voltage. Zasilacz 200W bardzo się grzeje w czasie pracy. Zasadniczo jestem zwolennikiem zostawiania dużego zapasu mocy i nie lubię żyłować sprzętu. W PC mam zasilacz 1080W ;)

O wyłączaniu zasilania przy ruszaniu czegokolwiek pamiętam :)
Dzisiaj po pracy zajmę się tematem na spokojnie i dam znać, co i jak.

Dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam
LITE

LITE
Kontaktowanie:

Postautor: LITE » 04 sie 2017, 19:45

LITE pisze:
marcino pisze:hola hola !!!

Tak silnik zachowuje się przy poruszaniu osią w menu przygotowania:

działanie

Pozdrawiam
LITE

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 04 sie 2017, 20:25

To wygląda że jest ok.
Myślę że kłopotem jest konfiguracja typu za duże przyspieszenie, ilość steps na mm etc.

Przy kręceniu "gałka" jest ok a przy próbie druku masz za duże przyspieszenie i nie daje rady lub coś w tym stylu.

LITE
Kontaktowanie:

Postautor: LITE » 04 sie 2017, 21:04

mcexperts pisze:To wygląda że jest ok.
Myślę że kłopotem jest konfiguracja typu za duże przyspieszenie, ilość steps na mm etc.

Przy kręceniu "gałka" jest ok a przy próbie druku masz za duże przyspieszenie i nie daje rady lub coś w tym stylu.

Na filmie jestkręcenie "gałką" na zamienionym kanale z ekstrudera na stół. Jak podłączę do właściwego gniazda, to silnik nie kręci.

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 05 sie 2017, 10:04

Czyli elektryczne jest ok. Kwestia programowa.

Weź repetiera wygraj z kreatora www i zadziała.

LITE
Kontaktowanie:

Postautor: LITE » 05 sie 2017, 12:31

mcexperts pisze:Czyli elektryczne jest ok. Kwestia programowa.

Weź repetiera wygraj z kreatora www i zadziała.

Wgrałem soft, który był dołączony do drukarki i dalej to samo, nie kręci.

Wróć do „Drukarki FDM/FFF”