Magnetyczna Delta Mikuna klon Misiowej delty

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Magnetyczna Delta Mikuna klon Misiowej delty

Postautor: mikun » 22 lip 2018, 23:07

Drukarkę skończyłem parę miesięcy temu ale ciągły brak czasu uniemożliwiał opisanie jej tutaj. Ta drukarka to klon drukarki Misia, który mi bardzo dużo pomógł, za co jeszcze raz dziękuję. Jedyna zmiana u mnie to effektor, ramiona i wózki są magnetyczne, chodziło mi o wyeliminowanie luzów.

Pole robocze : stół 190mm wysokość 190mm
Elektronika - Due3dom mini
Prowadnice: chińskie "hiwiny" 400mm
Silniki : MKS 4248-540 1.0A 450mN.m
Alumionowy 6mm stół podgrzewany 4x40W 12V
Zasilacz DELL ADP 220AB
Ekstruder aluminiowy MK8 na Misiowej przekładni 1:3
Oświetlenie 2x LED COB zamocowane w słupkach X i Y

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy drukowane, które mam u siebie, były wykonane czarnym ABSem z wypełnieniem 100% na drukarce zoltrax200 ale mimo precyzyjnego druku i tak moja delta po mocnym skręceniu ma kiepską sztywność. Mój błąd, że nie kupiłem na aliexpress zestawu do delty gdzie wszystkie elementy są aluminiowe, pewnie takie złożenie poprawiłoby sztywność całej ramy.

To moja pierwsza delta, zależało mi żeby można było effektor szybko wypiąć i np wymienić dyszę. W sumie drukarka drukuje lepiej od mojej GATE w której mam problemy z wobblingiem w osi Z (pręty gwintowane zamienię na silniki ze zintegrowaną śrubą trapezową)

Przykładowy wydruk:

Obrazek

Drukarka tak drukuje:

https://www.youtube.com/watch?v=IJoTFSDjp_8

Jednak nie jest do końca tak kolorowo jak w drukarce Misia, walczę cały czas z wibracjami silników, które od drgań effektora, tworzą wzorki na wydrukach:

Obrazek

W powiększeniu:

Obrazek

Miałem kilka aktów desperacji żeby wyeliminować te aferakty na wydrukach :)

(1) Wymiana silników :

Obrazek

(2) Wymiana stepsticków A4988, TMC 2208, TMC 2100, DRV8825, LV8729

Obrazek

(3) Zamocowanie tyłu silników na sztywno do ramy:

Obrazek

(4) Zamontowanie smootherów diodowych firmy MKS

Obrazek

Usztywnienie rurki teflonowej wchodzącej do effektora pomogło pozbyć się mi tzw efektu falowania "zasłony czy firany" ale drgań na wydrukach nie wyeliminowało:

Obrazek

Usztywnienie muszę wyrzucić bo jest gorzej, znowu pojawiła się "firana":

Obrazek

Obrazek

Przychodzi mi jeszcze jedno do głowy i będę musiał spróbować - ośki silników są osadzone w łożysku, które wciśnięte jest w drukowany element ramy, na którym tenże silnik jest zamocowany. Co z tego że dałem podkładkę z korka jak drgania mogą iść przez łożysko? Wygląda na to że nie ma być sztywno a luźno (przykręcenie silników)

Z Gate Krzyśka nie miałem tyle przebojów co z tą deltą, dała mi ostro w kość - tak że już Miś miał dosyć moich PW ale ja wytrwałem i Miś też :) Może ktoś z kolegów miał takie przeboje z wydrukami jak ja i wie jak to opanować?

thomash
Kontaktowanie:

Re: Magnetyczna Delta Mikuna klon Misiowej delty

Postautor: thomash » 25 lip 2018, 10:26

Cześć,
Może założymy fanklub delt Misia :D
Obrazek

W temacie o który pytasz, mogę napisać, że też z walczę z problemem "firany" na wydrukach, choć cały czas jestem jeszcze na etapie ekscytacji, jak ładnie wychodzą wydruki z delty - wcześniej miałem Prusę i3 steel DIY z milionem błędów konstrukcyjnych i typowych dla prus problemów...

U mnie tak to wygląda na Ramps 1.4 i DRV 8825.
Obrazek

Jako pierwszy krok walki z wzorkami na wydrukach kupiłem "wygładzacze", ale jeszcze ich nie wpinałem - drukarka cały czas drukuje, nie ma czasu na przestoje.

Przychodzi mi jeszcze jedno do głowy i będę musiał spróbować - ośki silników są osadzone w łożysku, które wciśnięte jest w drukowany element ramy, na którym tenże silnik jest zamocowany. Co z tego że dałem podkładkę z korka jak drgania mogą iść przez łożysko? Wygląda na to że nie ma być sztywno a luźno (przykręcenie silników)

Masz jakieś foto osadzonych łożysk? U mnie są podkładki z gumy (druk z TPU) i nie ma łożysk...

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Re: Magnetyczna Delta Mikuna klon Misiowej delty

Postautor: mikun » 27 lip 2018, 12:44

Thomash zakładamy :) tylko żeby moja drukowała jak Twoja i Misia hehehe jakby moja drukowała jak Twoja to już bym nic nie grzebał :) wygładzacze sobie podaruj. Kupiłem, założyłem i zdjąłem u mnie nic nie dają, zabierają tylko miejsce pod stołem. Co do łożysk, to zobacz sobie moje pierwsze zdjęcie i wydrukowany łącznik po prawej stronie. Łożysko mam osadzone tam gdzie wchodzi końcówka ośki silnika, to łożysko robi jako podpora. Gdy dojdzie napięcie paska, ośka nie ma tylko jednego punktu podparcia tylko dwa. Jedno to łożysko osadzone w tym wydrukowanym łączniku ramy i łożysko silnika. U mnie może błędem też było że dałem podkładkę z korka w całości a nie jak Miś w okół śrubki mocującej silnik.

Zastanawiam się czy drgania nie idą przez zęby paska, który zawraca u góry ramy. Może gdybym dał zębatkę 16T na łożysku zamiast tych dówch łożysk, to by pomogło... ale to tylko moja teoria.

Na końcu pozostanie mi odłożenie magnesów i zrobienie tak jak masz Ty i Miś.

Wróć do „Drukarki 3D”