3Novatica Gate 2.0 Marlin 1.1.x Firmware

Awatar użytkownika
bartek
Kontaktowanie:

3Novatica Gate 2.0 Marlin 1.1.x Firmware

Postautor: bartek » 28 lis 2018, 23:20

Cześć,

Osoby, które chciałyby wgrać nowy firmware Marlin do swojej drukarki Gate 2.0. zapraszam na Github'a.

https://github.com/bartoszrajewski/Gate2Marlin

Nie jest to najłatwiejszy zabieg, ale do zrobienia. Załączam też pinout układu gdyby ktoś chciał skonfigurować jakąś inną wersję Marlina albo zupełnie inny firmware.

Pozdrawiam,
Bartek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Re: 3Novatica Gate 2.0 Marlin 1.1.x Firmware

Postautor: evrybadykombinerki » 29 lis 2018, 1:21

Genialnie!
Tam jest elektronika Unique ONE, zgadza się?
Mnie czeka wgrywanie Marlina do jej poprzednika - 8-bitowego Sunbeama C - Ten materiał to nieoceniona pomoc.. :OK:

Awatar użytkownika
bartek
Kontaktowanie:

Postautor: bartek » 29 lis 2018, 9:24

Nie widziałem wcześniej tej płytki, rzeczywiście wygląda jak bardziej poukładana wersja z drukarki Gate 2.0. Jest jedna ważna sprawa - w Gate 2.0 płytka zasilana jest 24V i tyle też jest podawane na grzałki. Rozkład pinów zależy od projektanta układu - załączony raczej nie będzie zgodny z innymi kontrolerami, choć coś może przypadkowo się zgadzać.

Załączam poprawiony pinout, wkradł się błąd.

Awatar użytkownika
bartek
Kontaktowanie:

Postautor: bartek » 29 lis 2018, 9:39

Załączam zrzut z Octoprinta. 24V robi różnicę.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 29 lis 2018, 10:02

Akurat te stare 8bit Sunbeamy też były na 24V.
Nazwa często powoduje pomylenie z 32 bitowa elektroniką "Sunbeam 2.0" zgodną ze Smoothieware - ale to inna historia.

Mnie będzie wkrótce interesowało na ile to co zrobiłeś da się wykorzystać w moim 8 bitowcu
dla jasności: to taka plytka:

Bazuje to na Teensylu/Teensyduino i jeśli mnie pamięć nie myli to co masz w Gate jest bliskim krewniakiem.

Awatar użytkownika
bartek
Kontaktowanie:

Postautor: bartek » 29 lis 2018, 10:17

Przy wyłączonym układzie sprawdź multimetrem przejścia po kolei miedzy pinami układu a różnymi gniazdami. Żeby to zrobić dla stepsticków musisz sprawdzić w ich pinoucie (A4988 lub inne), które piny wychodzą na główny układ (enable, dir, step) - bezpośrednie sprawdzanie pinów wtyczek nie zadziała. Wiatraki i np. LEDy mają MOSFETy przed gniazdem, dlatego przejście musi być między nóżką mosfeta a płytką (nie na wtyczce, podobnie jak przy stepstickach). Wydrukuj sobie schemat układu i zaznacz co jest na którym pinie. Załączam plik z mapowaniem między pinami układu a pinami, które wpisuje się w Marlinie (dla układów z rodziny AT90USB).

Dla przykładu - miernik pokazał, że pin endstopu osi Z jest podpięty do pinu PB5 (16) układu AT90USBxxxx - w pliku fastio_AT90USB.h szukasz PINB5 i widać, że jest on zamapowany jako pin nr 25 - ten numer trzeba wpisać w Marlinie (lub gdziekolwiek) jako Z_STOP.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 29 lis 2018, 11:47

Dzięki serdeczne.
..Przejścia (sorry za głupie pytania) sprawdza się tym brzęczykiem w multimetrze, tak?
..A piny układu to nóżki procesora?

Gdzieś w drugiej połowie grudnia do tego na spokojnie usiądę - i wtedy się uaktywnię :)

Awatar użytkownika
Kama
Kontaktowanie:

Postautor: Kama » 29 lis 2018, 12:01

evrybadykombinerki pisze:..Przejścia (sorry za głupie pytania) sprawdza się tym brzęczykiem w multimetrze, tak?

Tak :)

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 29 lis 2018, 18:26

Tak się przyłączę do tematu - chciałem wgrać nowe oprogramowanie to Gate mam tam unique one rev A, kiedyś jak podłączyłem drukarkę do kompa to w managerze urządzeń pojawiał mi się sprzęt AT90USB1287 uruchamiałem flipa i wrzucałem HEX. Teraz jak podłączyłem drukarkę to w managerze urządzeń pojawia mi się Teensy PORT COM5 i flip wywala jakieś błędy o braku urządzenia. Czy jest jakiś sposób na wrzucenie softu z poziomu arduino lub inaczej ? Próbowałem ze zworką BOOT i bez niej (chociaż nie pamiętam jak ma być przy programowaniu)

Edyta:
Odinstalowałem sterowniki tensy i na nowo zainstalowałem sterowniki, które są w katalogu flipa i wybrałem z listy AT90USB128, wszystko poszło gładko manager wyświetla na liście AT90USB128 ale flip wyświetla "Could not open USB device" znowu zworka nie ma znaczenia. Po zmianie zworką odłączam zasilanie i USB nic to nie pomaga.

Awatar użytkownika
bartek
Kontaktowanie:

Postautor: bartek » 29 lis 2018, 20:33

Ja tutaj zbytnio nie pomogę, jestem bardziej Linuxowo/OSXowy. Ale tego typu komunikat może być spowodowany tym, że port jest nadal otwarty/zajęty. Być może zwykły restart pomoże i włożenie wtyczki do USB po wystartowaniu windowsa (prosto w gniazdo - bez HUB'a). Zasilanie jest często przyczyną różnych problemów - w wielu USB jest tylko 500mA i to często za mało. Warto osobno podać napięcie na płytkę zasilaczem.

Metoda pewna to upload przez SPI np. przy użyciu Arduino (uwaga na Leonardo, ma SPI tylko na osobnych 6 pinach!)
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP

Na płytce można poszukać 6 pinów w takim układzie i sprawdzić miernikiem gdzie jest napięcie - resztę ustalić względem pinów zasilających.
https://www.arduino.cc/en/uploads/Refer ... Header.jpg

Wróć do „Elektronika”