Full metal w domowych warunkach domowym kosztem COREXY/HBOT

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Full metal w domowych warunkach domowym kosztem COREXY/HBOT

Postautor: Printed4U » 15 lip 2016, 14:22

Cześć,

od dłuższego czasu zbieram się z zamiarem złożenia drukarki ale już takiej porządnej w skład, której nie będą wchodzić plastiki (przynajmniej nie w mechanice wykonwaczej) jakieś małe detale typu uchwyt szpuli czy coś przejdzie. Nazbierało mi się trochę gratów więc chciałbym chodź zacząć projektować mechanikę. Niestety moje umiejętności projektowania jeśli chodzi o budowę maszyn są kiepskie wręcz mizerne. Może pierw napiszę założenia i materiały jakie posiadam.

Drukarka o polu roboczym ok. 30x25x25(X/Y x Z) stół w osi Z podparty jednostronnie.
posiadam:
2x MGN12 HIWIN 820mm do tego 6 wózków
2x THK20 340mm po 2 wózki na szynę
paski gt2 6mm, zębatki elektronikę zasilacze silniki itp.

Myślałem o układzie H-bot na osi Y po dwa wózki na szynę, oś X na jednym kawałku aluminium łączące i usztywniające łączenie między X i Y. Wszystkie silniki, oś Z schowane w tylnej ścianie wraz z elektroniką i zasilaczami, tak aby drukarka nie musiała posiadać drugiego dna. Konstrukcja drukarki złożona z dwóch grubych płyt 8mm ze stali(górna i dolna) a pomiędzy nimi profile z aluminium 30/40mm półokrągłe i kwadratowe w miejscu podparcia osi Z oraz przegrody ściany. Oczywiście pod drukarką jakieś zacne nóżki antywibracyjne lub kółka, w zależności jak wyjdzie z masą całkowitą

Pytanie, czy taka konstrukcja będzie wystarczająco sztywna i czy układ HBOT to dobry pomysł? Nie będę ukrywał, że rysunek który dołączam jest baaaardzo poglądowy. Przydało by się to zaprojektować to w czymś bardziej profesjonalnym niż sketchup :LOL:
projekt drukarki.jpg

Czekam na opinie i pomysłu, lepiej to przegadać niż kupować niektóre rzeczy po dwa razy. :Piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Re: Full metal w domowych warunkach domowym kosztem COREXY/HBOT

Postautor: Sławek » 15 lip 2016, 15:41

Polecam Tobie corexy zamiast hbot, wyeliminujesz wady hbota polegające na tendencji do skręcania wózka przy większych częstotliwościach ;)

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 15 lip 2016, 16:44

Wyrysować H-bota to nie problem ale właśnie coreXY nie potrafię do tego żeby to sensownie z projektu przenieść do życia. Bez jakiś udziwnień konstrukcyjnych żeby zaraz nie frezować w alu jakiś śmiesznych kształtów raczej chciałbym zrobić wszystko na ciętych blachach. :x

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 18 lip 2016, 14:55

Sławek pisze:Polecam Tobie corexy zamiast hbot, wyeliminujesz wady hbota polegające na tendencji do skręcania wózka przy większych częstotliwościach ;)

Albo dobry wydruk (wolny) albo szybszy gorszy.
Na skręcanie wózka są stosowane rozwiązania typy dłuższy wózek y(=krótsze pole robocze) i dodatkowo wzmocnienie płaskownikiem, blachą itp. na długości osi x - pozostaje tylko wycięcie na dyszę (ekstruder nad wózkiem x) lub filament (ekstruder pod wózkiem x). Ewentualnie 2 płaskowniki lub 2 blachy - wtedy z rozstępem. Oczywiście też solidne łożyska na osi y.
Wtedy można zastosować prostszy układ hbot.

Printed4U pisze:Wyrysować H-bota to nie problem ale właśnie coreXY nie potrafię do tego żeby to sensownie z projektu przenieść do życia. Bez jakiś udziwnień konstrukcyjnych żeby zaraz nie frezować w alu jakiś śmiesznych kształtów raczej chciałbym zrobić wszystko na ciętych blachach. :x

Pewne uproszczenie to 2 paski jeden nad drugim.
snap printer.jpg

Układ coreXY przeważnie jest stosowany z wózkiem drukowanym y - nie ma potrzeby stosowania tak mocnej mechaniki jak w hbot (zastępują to paski). Z drugiej stony trudno sobie wyobrazić drukarkę robioną przez dobre firmy ze słabym wózkiem y (z plastiku) - dlatego tam się przeważnie nie stosuje coreXY, bo sama mechanika spełnia warunki hbot, który jest prostszy od corexy.

Ja w swoim "animos inverse" zastosowałem wałek na zębatkach po obu stronach (swobodnie obracający się) w hbot, aby wyeliminować skręcanie - ale tego się nie stosuje, bo to dodatkowy układ tj. dodatkowa praca - budowa tego.

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 19 lip 2016, 7:55

Z racji problemu z CoreXY, zostaję nadal przy H-bot, Krzysztof przy projekcie CUBO zastosował ten układ i nie wspominał o żadnych problemach z przekaszaniem, jak dorzucę belkę z alu w X pomiędzy wózkami myślę ,że nie będzie takiej możliwości aby coś tam przekaszało

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 19 lip 2016, 8:03

Przekaszanie istnieje, ale tylko wtedy gdy się zrobi marny wózek (mało sztywny między dwoma stronami). 2 spięte solidnie ze sobą wózki MGN15 tworzą bardzo dobry zestaw, aczkolwiek spięte 4 MGN12 jeszcze lepszy ;) Dlatego też w nowej drukarce spiąłem na szerokiej formatce (pole robocze 200mm a szerokość formatki wózka 100mm) 4 wózki liniowe - tu nie ma co się przekosić. Wszystko zależy od całej konstrukcji.
Układ H jest dobry, dobrze pracuje, ale musi być solidnie zrobiony.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 19 lip 2016, 8:10

Krzysztof pisze:Dlatego też w nowej drukarce spiąłem na szerokiej formatce (pole robocze 200mm a szerokość formatki wózka 100mm) 4 wózki liniowe - tu nie ma co się przekosić.

A możesz pokazać wózki drugiej osi :roll:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 19 lip 2016, 8:13

No przecież wszystko wrzuciłem w temacie drukarki Imperis F200 :roll:
viewtopic.php?f=87&t=280&start=10

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 19 lip 2016, 9:23

Artu pisze:
Krzysztof pisze:Dlatego też w nowej drukarce spiąłem na szerokiej formatce (pole robocze 200mm a szerokość formatki wózka 100mm) 4 wózki liniowe - tu nie ma co się przekosić.

A możesz pokazać wózki drugiej osi :roll:

No nie mów, że nie widziałeś ? przecież zdjęcia są "jak byk" :LOL:

Pozdr

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 19 lip 2016, 9:56

Pewnie widziałem, i zapomniałem Obrazek A wystarczyło dać ten rysunek, gdzie widać całą konstrukcję X/Y :mrgreen::

imperis napęd XY.jpg
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Wróć do „Mechanika”