Czujnik Gazu

Instalacje, rozwiązania, problemy
Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Czujnik Gazu

Postautor: Revo7 » 18 lis 2016, 10:26

Witam, pewnie ktoś będzie wstanie pomóc/rozwiać wątpliwości, dlatego zapytam mądre głowy.

Kupiłem sensory gazu/czadu od majfrendów (MQ9, MQ7 i MQ4) - rzecz jasna czytałem ze różnice nieznaczne w czułości na specyficzny gaz, jednak do testów wziąłem parę. Obecnie złożyłem układ na arduino Uno (docelowo ProMini lub sama Atmega328) - zdaje sobie sprawę ze przerost I/O :)

Ogólnie koncepcja jest aby zbudować układ alarmujący o zwiększonym stężeniu gazu w powietrzu. Jednak zastanawiam się nad opcją zasilenia całego układu z baterii (4x eneloop 2000mah). Jak niektórzy pewnie wiedzą aby sensor nie przekłamywał odczytów musi się "nagrzać" - 60s podobno wystarcza - przez co pobiera trochę więcej prądu.

Jesli dobrze licze 5V pobór na "pełnej mocy" jakieś 200mA (zawyżyłem) przy tych bateriach powinno działać około 40h (o ile pamiętam jak to liczyć). Wiec raczej kiepsko... Stad pomysł na uśpienie arduino. Najlepsza opcja to byłaby uśpienie arduino i w momencie gdy czujnik wykryje gaz następuje wybudzenie i alarm (myślałem zeby wykorzystać pin cyfrowy sensora - gdy pojawi sie stan wysoki wybudza arduino - wybudzenie jest po pinie 1/2 cyfrowym) tylko sensor musiałby cały czas pobierać prąd. Jednak daje to znikome korzyści na Uno udało mi się zyskać 30ma mniej - najwięcej bierze sensor MQ9.

Drugi pomysł to uśpienie całego układu i włączanie go cyklicznie np co 15min (czas do zmiany) - wtedy sam proc w uśpieniu by pobierał mało, sensor włączany tylko na odczyt, CPU odczekałby po właczeniu 60s na nagrzanie czujnika - odczyt / dwa i albo alarm albo sen i tak w kólko - wtedy mozna by uzyskać przyzwoity wynik na baterii (jakieś 10 dni - co ciągle wydaje sie mało) ?

Oraz alternatywnie - zasilacz na 5V i bez pierdzielenia się... Ogólnie widziałem większośc czujników na kabelku, jednak zdarzaja sie bateryjne które niby wytrzymuja długo i to na 2x AAA - wiec jak to jest ?

Troche zagmatwałem to wszystko, ale moze cos doczytacie i podpowiecie...
it is what it is

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Re: Czujnik Gazu

Postautor: Miś » 18 lis 2016, 13:20

W tych komercyjnych czujnikach włącza się wstępne podgrzewanie czujnika napięciem 1.4V (PWM'em) na minutę, po czym włącza pełne grzanie (5V) na kilka sekund. Potem robi się próbkę i jeśli nie wykryto gazu to usypia. Jeśli wykryto gaz to wtedy dopiero odczekuje się te katalogowe 60s na ustabilizowanie się czujnika i robi drugi pomiar. No i po drugim pomiarze albo alarm albo spać.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 18 lis 2016, 20:32

Miś, dzięki za info :)

tylko ile jestem wstanie zyskać ? tzn ile na tych 4 aku mi pociągnie ? bo pytanie czy gra warta świeczki...

drugie pytanie czyli zasilanie sensora podpinać bezpośrednio pod pin arduino ?
it is what it is

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 18 lis 2016, 20:38

Mogę się podpiąć z szybkim pytaniem? Szukam czujnika co2 i jedynie co znalazłem to z wartością minimalną 400ppm a zależy mi na takim co ma najmniej np 40ppm.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 18 lis 2016, 21:24

Revo7 pisze:tylko ile jestem wstanie zyskać ? tzn ile na tych 4 aku mi pociągnie ? bo pytanie czy gra warta świeczki...
Musisz se policzyć. Dla 1.4V PWM powinien wynosić 28%, a więc przez tą minutę grzania zużyjesz 3x mniej prądu niż dla normalnego grzania. Przemnóż sobie to przez prąd pobierany przez grzałkę.
Revo7 pisze:drugie pytanie czyli zasilanie sensora podpinać bezpośrednio pod pin arduino ?
Grzałka bierze chyba ok 100mA, więc nie da rady. Musisz dać jakiegoś małego mosfeta typu P (aby straty były jak najmniejsze).
-- MIŚ --

Wróć do „Inteligentne domy”